четвъртък, 24 октомври 2013 г.

 ЗА МОРАТОРИУМА ВЪРХУ ПРОДАЖБАТА НА БЪЛГАРСКА ЗЕМЯ НА ЧУЖДЕНЦИ И "ЕМОЦИИТЕ" НА ОРЕШАРСКИ .

     На 22.10.2013 година след разгорещени дебати, Парламентът взе решение за удължаване на мораториума върху продажбата на българска земя на чужденци до 2020 година.
    Реакциите по повод решението  бяха разнообразни от варираха от бурно отрицание до радостно одобрение .Пред агенция "Фокус" председателят на парламента Михаил Миков заяви,че "България ще има проблеми с европейския си образ след приемането на това решение" и  че " мотивите към решението за удължаването на мораториума не отговарят на Конституцията "
    Миков визира чл.5 ал.4 от Конституцията според който " международните договори ратифицирани по конституционен ред , обнародвани и влезли в сила за Република България , са част от вътрешното право на страната.Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат ." Става дума за това,че падането на забраната за продажба на земя на граждани на ЕС стана на база на международния договор за присъединяването ни към Европейския съюз. Беше ни дадена седем годишна отсрочка, в която да приведем вътрешното си законодателство в съответствие с този международен договор.И така, в съзвучие с чл. 5 , текстът на чл.21 остава само едно красиво пожелание , което  влиза в противоречие с изискванията на господарите от ЕС. Той гласи:,че "Земята е основно национално богатство , което се ползва от особената закрила на държавата обществото." Ха, дано, ама надали?- както се пее в една забавна и популярна песен.
     Оказва се,че по силата на международния договор  свещената българска земя престава да е толкова свещена и основно национално богатство ,а  се превръща в стока и то твърде евтина по стандартите на същия този Европейски съюз. Когато е приемал текстовете на Конституцията, законодателят едва ли е подозирал ,че това ще се случи и че освен в евтин работен добитък за чуждите компании, техните политически наследници ще искат да ни превърнат в чужденци върху собствената ни земя срещу едно потупване по рамото от големия европейски брат.
    Но, абсурдите не спират до тук. Според чл. 158  ал 2 на Конституцията  само Велико народно събрание решава въпроса за  изменение на територията на Република България и ратифицира международни договори предвиждащи такива изменения , но напук на Конституцията и нейното върховенство, забраната за продажба на българска земя на чужденци беше премахната от най-обикновено и прозаично народно събрание. От ония народни събрания, в които депутатите не ходят на работа, а когато ходят се занимават основно с бъркане в носа, ровене в таблетите и сладко похъркване. 
     В своето особено мнение по к.д. номер 3 от 2004 г. относно отпадането на конституционната забрана за продажба на земя на чужденци, съдия Живан Белчев подчертава,че отпадането на тази забрана попада в хипотезата на чл.158 и не може да се извърши от обикновено народно събрание. Съдия Белчев смята,че законодателят не напразно определя земята ни като  основно национално богатство, завещано от предците ни преди 13 века. Продажбата на земя на чужденци не е просто някаква гражданскоправна сделка, а има директно отношение към териториалната цялост и формата на обществено устройство,а именно - унитарния характер на държавата определен в чл.2 ал.1 и ал2 на Конституцията, който заявява,че "Република България е единна държава с местно самоуправление . В нея не се допускат автономни териториални образувания.Териториалната цялост на република България е неприкосновена." 
    Тук можем набързо  да вметнем, че когато гражданите на Република България  издигнаха искания за промени в Изборния кодекс, политици, политолози,  журналисти ,социолози и цяла  армия от самозвани "експерти"  търпеливо им обясняваха, че за това са  нужни избори за  супер велико  народно събрание , но  когато се касае за промяна на територията на Родината ,и най-обикновено Народно събрание върши работа, щом е под снизходителния  и одобрителен поглед на всемогъщия  Европейски съюз. Какво тук значат някакви  си национален суверенитет и достойнство, териториална цялост и целият този сантиментален шум когато става дума за интересите на международните спекуланти наречени за благозвучие инвеститори?Територията прогресивно обезлюдява и трябва да бъде разпродадена, а за това е нужно формалното съгласие на нашия лакейски, колониален политически елит. Високопарни фрази за оправдаване на това историческо национално предателство ще се намерят. Срещу няколко лева топ пиарите на властта ще спретнат тържествени лъжи и вдъхновяваща демагогия а ла " Земя като една човешка длан, но цялата не ни е вече нужна..."
    Според съдия Белчев, включването на земеделската земя в гражданския оборот е предпоставка за накърняване на териториалната цялост на България. Под формата на гражданскоправни сделки, ще бъдат разпродадени големи части от нашата обработваема земя , която е най-плодородната в Европа., а после постепенно и методично българския етнос, или това което е останало от него в следствие демографската катастрофа,  ще бъде изтласкван от закупените и прилежащи към тях земи. Не е изключено Турция да бъде присъединена към Европейския съюз и големи земеделски площи да бъдат изкупени от южната ни съседка . Но, ако тая хипотеза ви се струва твърде далечна и фантастична, нека не забравяме,че в политиката властват икономически силните и че скоро богати инвеститори от Европа, които имат други интереси, могат да поискат промяна в предназначението на обработваемата земеделска земя.. Тези инвеститори ще търсят земи предимно до индустриалните зони или край туристически обекти, а когато предлагат много пари, един последващ  лобистки закон може лесно да удовлетвори техните интереси.  Дори сега голяма част от бизнеса у нас се държи от световните елити ( руски, американски и др. ), чрез сламените им човеци в България. Те изкупуват каквото има за изкупуване, та когато територията се обезлюди, което ще е до 20-30 години, задкулисните собственици  просто да се нанесат и да започнат да  експлоатират от свое име. Но, дори бъдещите купувачи да са само и единствено чифликчии, ние ще бъдем поставени в положението да се изхранваме от чужденци, а що за държава е тази, която няма обработваема земя и не може да изхрани собствения си народ?  Нека обеднелите българи не се изкушават от това колко богати ще станат продавайки най-ценното си притежание, което има не само материална, но и дълбока емоционална стойност.
     И като стана дума за емоции, ще цитирам премиера Орешарски относно решението на Парламента да удължи срока на мораториума върху продажбата на българска земя на чужденци.
"Ще намерим начин да преразгледаме това решение- каза Орешарски. - Това е едно лошо решение, което е плод на политическа емоция, а не на рационален подход. Това емоционално решение не е работещо и дори не може да става дума за преразглеждане на договора за присъединяване на България към ЕС."   За тия думи Левски задгробно би го осъдил на смърт.
       Емоция на латински  -emoveo, вълнувам се, е психологическо състояние на индивида повлияно от различни субекти и обстоятелства .Емоциите могат да бъдат положителни и отрицателни и се характеризират с определен интензитет. На емоцията, във всеки конкретен случай, влияят много фактори . Едни такива фактори са пълноценността и целостността на централната  и вегетативната нервна система. При хора с нарушения и увреждания на гръбначния мозък се наблюдава занижение на интензивността. Според някои учени емоциите са еволюирали със специфични функции, напр. да предпазят човека. Различни емоции мотивират социалното поведение и могат да определят мястото на един индивид в обществото .Осемте основни емоции са : радост, страх, тъга, любов, гняв , отвращение, изненада и презрение. Тези основни емоции могат да се съчетават образувайки сложни емоции и формирайки целия спектър на човешкото поведение. Освен основните емоции има и други като гордост , срам и пр. 
   При психопатите обаче , части от мозъка отговарящи за емоционалността- хипоталамус, амигдала- не функционират като при нормалните хора и за тях е невъзможно  да различат емоционално наситено от неутрално събитие. Общоизвестен факт е, че хората на високи властови  и бизнес позиции почти 100 % са психопати, лишени от способност за емпатия.
    Емоционално или неутрално събитие за г-н Орешарски е решението за удължаването на срока на мораториума върху продажбата на българска земя на чужденци? Премиерът заявява,че политически решения взети под влияние на емоции са нещо лошо и трябва да бъдат преразгледани  и взети само и единствено в рамките на разумния подход. 
   Не само Гугъл , но и ежедневният житейски опит ни подсказват, че чист разум не може да съществува и че "разумът е колективно свойство на интелекта и съзнанието, тясно свързано с мисленето, паметта, емоционалността и волята ." И ако г-н Орешарски се опитва да раздели разумът от емоционалността, то нека знае, че това е невъзможно  по дефолт, а още по-невъзможно е да ни убеди,че не трябва да изпитваме емоции когато става дума за свещената българска земя.  И тук не става дума просто за глупавия мораториум, защото и сега всеки чужденец може да регистрира фирма с 2 лв първоначален капитал и да купува земя; тук става дума за това,че ние сме срещу продажбата на българската земя ,ПОД КАКВАТО И ДА Е ФОРМА ,на чуждестранни лица.  Но, нека все пак да  зададем  на Орешарски няколко въпроса  върху които не е лошо да помислят всички български политици :
    Кое точно Ви притеснява в емоционалните решения, г-н Орешарски  ? Не искам да правя нова "критика на чистия разум",  но мен много повече ме притесняват "рационалните " решения лишени от емоции , защото те са много по-близко до психопатията отколкото силно емоционалните такива  Странна е тази Ваша политическа схоластика, която обявява чистия разум и по-точно чистия прагматизъм за основна движеща сила на човешкото поведение. Кой е доказал,че разумът е по-висш от емоцията и разумните доводи имат предимство и са по-ценни от чисто емоционалните  и че можем да отделим едните от другите ? Не искам да  Ви разчуствам с екзистенциални въздишки , но когато  в училище изучавахме с трепет  поезията на Вазов и Ботев, когато слушахме за Гоце и Караджата и пишехме  есета и литературни анализи,  нашите учители и родители ни учеха ,че емоцията , особено патриотичната, е нещо прекрасно  и достойно за възхищение. Сега Вие ни учите,че емоциите са нещо лошо и решения взети под тяхно влияние трябва да бъдат преразглеждани, независимо от това ,че става дума за емоции като любов към свещената българска земя и загриженост за нашето бъдеще, което е неразривно и  емоционално  и физически свързано с нея?  Защо  просто не смените училищната програма, г-н Орешарски  и вместо поезията  и подвизите на нашите велики българи не изучаваме катехизиса на капиталиста - прагматик и рационален психопат кастриран от излишна емоционалност? Защо изобщо е цялото лицемерие и  драматично  циврене в училище? Защо е цялото тръшкане и патриотични ритуали по празници, полагане на венци пред героите и националните символи, гръмки лозунги и клетви в родолюбие, когато Вие днес, от висотата на Вашия пост, ни казвате,че емоцията  родолюбие е нещо лошо и единственото, което трябва да ни води е студеният разум и търговски прагматизъм ? Парите нямат отечество . Нали , г-н Орешарски ?
    Но дори да приемем принципите на прагматизма, че само онов , което е полезно и практично  за човека е истинно и правилно и се абстрахираме от всякакви "метафизични" понятия като любов, патриотизъм и пр., то какво по-полезни и практично за човека от това да пази и обработва собствената си земя в един свят, чието население непрекъснато расте и който има нужда от нови и нови обработваеми земи за да го изхранва? Какво непрактично, тоест неистинно, има в това? Откакто свят светува , още преди възникването на държавата и държавното устройство, хората са воювали за земята, защото тя е била техен дом и залог   за оцеляването им и не са необходими никакви патриотични лозунги и знамена, за да се осъзнае тоя простичък и прагматичен мотив основан на емоцията страх . Страх,че оставен без земя, човек остава  без  убежище и препитание и загива. 
     В днешно време индустриализираното и силно урбанизирано общество, което насила изтръгна човека от земята и го запрати в сивите кутийки на градовете, успя да подтисне тоя страх и да създаде илюзията ,че хлябът, плодовете и зеленчуците се раждат на щандовете в големите супермаркети и затова аргументите против продажбата на земя на чужденци са по-скоро патриотични, отколкото прагматични, но това все още не означава, че хлябът се ражда в супермаркета  Хлябът все още се ражда и израства от земята. За голямо съжаление на онези, за които тя е стока, която могат да продадат, за да си купят лъскава кола втора употреба от Запад и така да доказват на целия урбанизиран свят,че нямат нищо общо със селото и земята.Селянин стана обидна  дума,а селото - символ на простота и невежество. Дълги години капитализмът се мъчи да откъсне човека от земята, която го прави независим и свободен от парите и банките, и да го окове във веригите на финансово-икономическата система. Селяните, които се изхранваха от земята и нехаеха за всемогъществото на парите, бяха изтръгнати от нея и мобилизирани в огромната, сива, безлична, нещастна армия на градския човек, затънал в кредити, дългове, страх от безработица, страх че ще остане на улицата, когато банката го изхвърли от жилището му...страх, страх, страх...в следствие - депресия, болести, самоубийства.
Няма го мощният енергиен заряд на майката Земя, чието докосване храни и изцелява.
     На Вас, г-н Орешарски , земята  колкото една човешка длан Ви е твърде голяма и искате да я окастрите още и да довършите това , което Великите сили не  успяха  заради саможертвата на хора като генерал Вазов и  хиляди, хиляди  други знайни и незнайни български герои оставили костите си по бойните полета...Те, г-н Орешарски са били емоционални, а не рационални .Уверявам Ви.
     Когато нашите деди са загивали на Шипка, са загивали с емоция и тая  велика емоция е била да запазят България на цената на живота си . А като кажем България, веднага асоциираме с нашата земя, която Вие се каните да продадете на чужди спекуланти.

    Основният аргумент, който се повтаря като свещена мантра из медиите и дърпа алчната струна в  душата на родния кандидат-продавач, внушава , че чуждите купувачи ще извадят едни големи пачки и  безкористно ще ни отърват от родните крупни  мутри -земевладелци, които купуват земята на безценица поради липса на алтернативни купувачи .След това чуждите земеделци ще запретнат ръкави , ще грабнат мотиката и ще започнат да обработват зажаднялата за плод земя. .Поради някаква странна причина, а най-вероятно подведени от усилията  и милиардите, които пръска Европейският съюз да се рекламира като организация от неподкупни и честни ангели небесни, българските кандидат-продавачи си мислят,че в ЕС няма мутри, спекуланти , печалбари и всякаква друга крадлива сган и че там корпоративните бандити по цял ден редят псалми и  ронят сълзи за бедните. .Инфантилни разсъждения и преклонение пред натрапени от рекламата  и медиите авторитети; напразни месиански очаквания, че големият европейски брат ще долети от небето на огнена колесница и ще ни спаси от нас самите...О, свещена простота. Или простотия; както предпочитате. Няма разлика между нашите мутри и чуждестранните, алчността навсякъде е еднаква.
    Една държава, г-н Орешарски  включва три компонента: народ, територия и власт, като земята е необходимо условие за съществуването на останалите два. Народ без територия е като дърво без корен, а Вие самият знаете как един последващ лобистки закон може да промени статута на купената от чужденци земеделска земя и да се окажем ние чужденци в собствената си държава. Дори лобистки закон няма да е нужен, защото до 20-30 години държавност няма да съществува поради скоростното обезлюдяване на България. Стотици селца гаснат едно по една, светлинките  от прозорците на самотните баби и дядовци се превръщат в мъждукане на надгробни свещи.  България загива.И това не е  неоснователна емоция, а реална заплаха.  И ако ние чакаме някой друг да прояви емоция по отношение на нашата земя, трябва да знаем,че това няма да се случи и спекулантите няма да заронят сълзи за земята напоена с кръвта  и сълзите на нашите деди. В техните гърди българско сърце не бие. Там, където има алчност, сърце не бие.
     Аз не разбирам , г-н Орешарски ,защо изобщо сме се освобождавали  от вековното иго и защо  сме давали толкова жертви във войни, бунтове и въстания, в свещен порив към свобода , когато Вие днес ще свършите онова , което дори поробителите ни и Великите сили не успяха да свършат:. Вие ще  благословите разкъсването на  земята ни и разпродажбата и  на парче  на бит пазара на международните спекуланти . И се опитвате да ни убедите,че това е нещо добро за България . И ни лъжете,че няма как да се опълчим против това престъпление , а  просто трябва да сведем  покорно глава  пред лист хартия, наречен международен договор и да предадем всичко за което предците ни са се борили.

    Няма да стане, г-н Орешарски . Ние, Суверенът, такъв договор не сме подписвали .
    Добре помислете преди да ставате за позор и посмешище пред историята , г-н Орешарски! Никакви международни договори не могат да стоят над суверенитета и териториалната цялост на България. Още по-малко над националното ни достойнство. И ако сега се аргументирате със закони и международни договори, аз искам  да Ви напомня ,че законът е не само буква, но преди всичко  Дух   на свобода, истина и справедливост, и че ако един закон  или международен договор противоречи на морала и интересите на  майка България, ние сме длъжни да НЕ го спазваме. Ако Ботев и Левски бяха спазвали законите на Империята, ние днес нямаше да се гордеем с имената им и с нашата скъпо купена с кръв , страдание и сълзи, независимост . И не забравяйте, че Холокостът е бил съвсем законен, г-н премиер.
     Вие днес творите история и един ден ще бъдете съдени от поколенията, ако изобщо останат поколения след ужасяващия демографски срив и духовна деградация, които Вие и подобните Ви причиняватe на България с неадекватната си на българските потребности политика .
    Библейският псалм разказва как поробени и откъснати  от земята си, евреите  въздишали край реките на Вавилон и отвръщали на поробителите си, които ги карали да изпеят нещо:"Как да пеем песни върху чужда земя ?"

   Не ни карайте да пеем песни върху чужда земя, г-н Орешарски ! Тя, единствена, ни остана - осеяна с костите на онези които я пазеха за нас и Вас с цената на живота си.
    Извинете, но просто няма как за нас земята ни да не е емоция с главно Е.
    Извинете, но ние се питаме защо за Вас тя не е емоция?
    Извинете, но емоцията не е диагноза; напротив, диагноза е липсата на емоции в такъв трепетен и съдбоносен за България момент.
    Помнете,че решението , което ще вземете относно българската земя е най-отговорното в цялата ни повече от 1300 годишна история ! И въпреки,че съм  песимистка относно Вашето и на подобните Ви родолюбие и способност да осъзнавате свойството и значението на постъпките си и важността на този  момент, все пак се надявам, че дълбоко вътре във Вас има някакъв остатъчен морал и национална гордост.. Кръвта на дедите  вика от земята против Вашето предателство, но ослепели и оглушели в блясъка и какафонията на парите и властта, Вие не чувате и не виждате .

    На 29 май преди повече от сто години Ботев и четниците му  слезли от кораба Радецки, коленичили и целунали свещената българска земя  като положили клетва ,че ще дадат живота си за нейното освобождаване .
    Вие също сте положили клетва пред националните символи и пред българския народ, г-н Орешарски. Не пред чиновниците от ЕС, не пред чуждите корпорации, не пред хищните за печалба  спекуланти, не пред ДПС  ...а пред  своята земя и пред своя своя народ. 
    Не го забравяйте !

Няма коментари:

Публикуване на коментар